iMac to nietypowy sprzęt do porównania bo ma wbudowany monitor. Czyli jest to jakby laptop z dużym oddzielnym monitorem. I właśnie dlatego że jest to de facto laptop można go zestawić z naszym najtańszym MacStormem mini II.
Na początek pare słów wyjaśnienia. MacStorm mini na potrzeby tego testu został wyposażony w karte graficzną NVidia GeForce GTX 660 OC 2 GB co zostało uwzględnione w jego cenie. Z kolei iMaca upgradowaliśmy “dokupując ” lepszy procesor i7 -4770 3.5 GHz, zwiększając dysk twardy do 3 TB oraz dokładając zewnętrzny napęd DVDR. Oczywiście ma to głeboki sens bo jak inaczej porównywać MacStorma mini z dyskiem SSD i dodatkowym dyskiem 3 TB z iMac wyposazonym standardowo w dysk HDD 1 TB ?
Na pierwszy strzał procesory. Intel i5-4670K taktowany zegarem 4.2 GHz – osiągi są porównywalne z Intelem i7-4770 3.5 GHz iMaca . I napewno w MacStormie ten procesor ma mniejsze temperatury w czasie pracy. Jeśli zamiast standardowego Haswella upgradujemy naszego MacStorma mini do najnowszego procesora Devil’sCanyon i5-4690K (jedyne 100 zł) to uzyskamy już 15 % przewagi nad topowym iMaciem.
Dalej karty graficzne. NVidia GTX 775 Mobile w iMacu biorąc pod uwagę nazewnictwo powinna zabijać na miejscu takie karty jak GTX 660 OC . Oczywiście tak nie jest bo wszystkie karty graficzne w iMacu są to karty “laptopowe” czyli o bardzo ograniczonych mozliwościach w stosunku do swoich większych odpowiedników. Test Cinebench mówi jak jest ; karta GTX 775M jest około 30% wolniejsza od desktopowej wersji GTXa 660 OC.
Pamięci masowe to oddzielny temat. W MacStormie mini standardem jest ultraszybki dysk SSD na system i dodatkowy dysk 2 TB na dane. W iMacu musimy wybierać czy chcemy korzystać z dobrodziejstw szybkich dysków SSD czy też chcemy mieć trochę więcej miejsca na nasze pliki. W teście daliśmy dysk 3 TB czyli dużo miejsca ale o przyspieszeniu systemu możemy zapomnieć. Opcja z 256 GB pamięci flash bez dysku 3 TB w iMacu będzie was kosztować dodatkowe 200 zł ale o więcej miejsca musicie zadbać już sami dokupując zewnętrzny dysk na USB/Thunderbolt.
Można też wspomnieć o innych zaletach MacStorma mini czyli bezproblemową rozbudowę pamięci
DDR3 , dodawanie dysków HDD czy SSD , grafiki aż do pełnowymiarowego GTXa 770 czy też rozmaitych kart rozszerzeń na PCIExpress. Generalnie jest to sprzęt stworzony do rozbudowy w przeciwieństwie do każdego iMaca.
Podsumowywując jeśli zdecydujecie się na zakup MacStorma mini to otrzymacie sprzęt o porównywalnej mocy CPU ale już o większych osiągach grafiki , szybszym systemie na SSD i o znacznie większych możliwościach upgradu. Jeśli chcielibyście zniwelować tą różnicę to… no cóż trzeba wtedy sporo dopłacić do pewnych podzespołów. Na samym końcu upgradowania iMaca trafimy na barierę nie do przejścia – lepiej się nie da albo trzeba zakupić Maca Pro .
I jeszcze jedna uwaga . Jeżeli komuś przeszkadzają gabaryty obudowy ITX MacStorma mini II to równie dobrą opcją jest MacStorm Raven z podobnymi aczkolwiek troszkę mniejszymi mozliwościami rozbudowy.
23.07.2014 Kraków